15# W jaki sposób pomagać w edukacji dziecka w kasach 1-3

Przejście dziecka z grupy przedszkolnej do klasy 1 szkoły podstawowej jest dużym stresem. Może być to również trudne przeżycie dla rodzica szczególnie jeżeli jest to pierwsze dziecko.

W przyszłym roku moja córeczka i ja staniemy przed tym wyzwaniem. Postanowiłem odbyć rozmowę z wychowawcą klasy pierwszej by poznać zagrożenia, trudności jakie może napotkać moja córeczka. Dowiedzieć się co mogę robić by ją wspierać i jakich błędów nie popełniać. Na te i wiele innych poznasz odpowiedź w naszej rozmowie.

Zapraszam do wysłuchania mojej rozmowy z Panią Edytą Jurys

O czym usłyszysz w tym odcinku podcastu?

1. Jakie trudności mogą pojawić się dla dzieci w klasie 1 Szkoły Podstawowej? Co będzie naturalnym problemem a w przypadku czego powinna zapalić się lampka alarmowa? – (1 m 38 s)

2. Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko na zakończenie zerówki? Co może mu sprawniej zdobywać wiedzę i umiejętności w klasach 1-3 – (4m 04s)

3. Jakie są właściwe nawyki, które można wprowadzić, wpoić w dziecku już w klasie pierwszej? – (6 m 37s)

4. Co jest z kolei złą praktyką? Co się nie sprawdza? Co jest takim najczystszym błędem popełnianym nagminnie przez rodziców? – (9m 42s)

5. Jak wspiera się osoby z szczególnymi zdolnościami? Wykazujące się większa wiedzą i uczące się szybciej. (15 m 05s)

6. Tutaj pojawia nam się temat dodatkowych zajęć. Oferta dodatkowych zajęć pozaszkolnych jest bardzo bogata. Czy twoim zdaniem są jakieś zajęcia na które warto wysyłać? Co zrobić by nie powielać zajęć, które dziecko ma i tak w szkole? (18 m 29s)

7. Jako nauczyciel klas 1-3 prowadzisz klasę. Uczysz, pomagasz rozwijać się dzieciom. Po trzech latach jednak oddajesz klasę. Do czego prowadzisz dzieci. Jakie umiejętności i wiedzę muszą posiadać dzieci na zakończenie klasy 3? (24 m 07s)

8. Czy sądzisz, że coś co wykorzystujesz teraz na co dzień w czasie nauczania zdalnego zostanie z tobą po powrocie do szkoły? (33 m 03s)

9. Jak sądzisz jakiego wsparcia nauczycieli w klasach 1-3 potrzebuje? Jakie powinny być właściwe normy zachowań względem nauczyciela 1-3? (37 m 54s)

10. Co ci się ostatnio udało? Co sprawiło, że poczułaś w tym się zrealizowałam jako nauczyciel. Jedna rzecz po której zrobieniu pojawił się uśmiech. (42 m 32s)

Przydatne linki:

Blog nauczyciela … – Strona mojego gościa Edyty Jurys (http://edytajurys.blogspot.com/)

Możesz obserwować mojego gościa na Facebook – https://www.facebook.com/blognauczyciela/

13# Escape room – Zabawa nie tylko dla nastolatków i dorosłych. Co może zyskać twoje dziecko.

11# Jak wspierać dziecko w edukacji matematycznej w szkole podstawowej? Nie powielaj błędów.