18 maja, 2022
ODCINEK 36: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie?
Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka w Internecie. Staramy się by nie trafiło na niebezpieczne treści. Nie było narażone na wulgarne i agresywne informacji. Nie było narażone na przemoc psychiczną. Nie krzywdziło innych. Dzieci coraz częściej udostępniają również swoje treści w Internecie. Nie są przez to bezpieczne. Odsłaniają swój świat i siebie często przed nieznanymi nam ludźmi. Nawiązują kontakty na komunikatorach i serwisach społecznościowych. Uciekają w świat, w którym łatwiej o uwagę a relacja może być łatwiejsza. Coraz rzadziej rodzice towarzyszą im w wędrówkach po tym świecie. Myśląc, że ich w nim nie skrzywdzi fizycznie zapominają, że psychicznie jest bardzo łatwo. Interesująca znajomość może zmienić się w toksyczną. Dziecko niejednokrotnie robiąc głupoty w sieci boi się powiedzieć o tym rodzicowi sądząc, że to jego wina. Trafia na niebezpiecznie miejsce w Internecie nie mówi o tym bojąc się, że rodzic zabroni mu używania Internetu. Spotkałem się z tym, jako nauczyciel.
O tych zagrożeniach i niebezpieczeństwach będę rozmawiał z moim gościem Panią Oliwią Chojnacką. Mój gość wraz z zespołem NASK przyjmuje, weryfikuje i reaguje na zagrożenia, na jakie trafiają dzieci. Dzięki ich i naszym staraniom dziecko w sieci może być bezpieczne. Część naszej rozmowy poświęcimy molestowaniu dzieci poprzez Internet. Gdy słyszymy słowo molestowanie kojarzy nam się z dotykiem. Można molestować kogoś słownie. Na takie zagrożenia narażone są dzieci. Dzieci a szczególnie dziewczynki już w wieku 11 lat są narażone na wykorzystywanie. Może się to dziać nawet w naszym domu, gdy my jesteśmy w innym pomieszczeniu. Nasze dziecko w Internecie może udostępniać swoje zdjęcia sprowokowane przez nie do końca znaną mu osobę. Naszą intencją jest nie tyle straszenie a przybliżenie zagrożeń jak i sposobów reakcji na zagrożenie. Przedstawimy sposoby przeciwdziałania i takie, które będą działać w dłuższej perspektywie.
Zapraszam do wysłuchania bądź obejrzenia naszej rozmowy.

Pytania
00:00:53 Co to jest Nask? Czym się zajmuje?
00:03:51 Na jakie niebezpieczne treści narażone są dzieci w Internecie?
00:07:11 Co to są patosteamy?
00:11:39 Kiedy zagrożenia w Internecie dotyczą już młodzieży? Jaki to wiek?
00:13:34 Czy rodzic może być spokojny pozostawiając kwestię edukacji bezpieczeństwa w Internecie?
00:19:00 W jaki sposób rodzice wspierają dziecko w jego poruszaniu się po Internecie?
00:23:50 Jak wygląda kwestia udostępniania treści erotycznych przez dzieci ze względu na płeć?
00:26:47 Kiedy lub czy może nastąpić taki moment że będziemy mogli zaufać dziecku poruszającemu się w przestrzeni internetu?
00:28:47 Czy możesz nam polecić jakieś programy do nadzoru rodzicielskiego? Czy one działają?
00:30:58 Jak powszechny jest w Polsce problem przemocy seksualnej wobec dzieci?
00:35:35 Jak reagować na informacje o tym że moje dziecko było molestowane za pośrednictwem Internetu?
39:38 Jak zgłaszać treści związane z molestowaniem dzieci? Czy możemy mieć nieprzyjemności w związku z tym że dziecko weszło na jakieś nieodpowiednie dla niego strony?
43:12 Czy możesz polecić nam jakieś strony bądź szkolenia poszerzające wiedzę w zakresie bezpiecznego Internetu dla dziecka?
45:48 Dlaczego pracujesz w NASK?
Kilka słów o moim rozmówcy
Oliwia Chojnacka jest specjalistą CSIRT (Computer Security Incident Response Team) NASK
Bądź na bieżąco z moimi najnowszymi odcinkami
Zostawiając swój adres e-mal nie tylko będziesz informowany o nowych odcinkach, ale i zyskujesz możliwość decyzji o tematach kolejnych. Każdy nowy subskrybent otrzymuje ode mnie zestaw darmowych materiałów przygotowanych przez moich gości.

Zacznij słuchać już dziś!
Rozwijaj się jako rodzic. Dołącz do grupy rodziców którym zalerzy 😉

Zapraszam do kontaktu
piotr.bacal84@gmail.com