06 lipca, 2022

ODCINEK 37: Bajeczna Chemia – Jak sprawić by dziecko czuło chemię do chemii?

Chemia w szkole. Kochana przez nielicznych. Znienawidzona przez wielu. Niedoceniana i pogardzana. Moja nauka chemii to była pomyłka. Nie lubiłem tego przedmiotu. Żaden z nauczycieli, których spotkałem jako uczeń nigdy nie ukazał mi jej jako ciekawego przedmiotu. Czy i ty tak miałaś/łeś? Czy nasze dzieci muszą iść w tym kierunku? 

 

Przyrody i biologii uczymy dzieci od najmłodszych lat. A chemii? Większość dzieci doświadcza chemii dopiero w klasie 7. Staje się wówczas przedmiotem oderwanym od rzeczywistości. Jeżeli dziecko nie było wcześniej wprowadzane w świat chemii.  Mój dzisiejszy gość uczy chemii w przedszkolu. Tak w przedszkolu! Dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa ale i wejście w nową rzeczywistość. Reakcji, doświadczeń, logicznego myślenia. Dzieci od najmłodszych lat prowadzą  swoje eksperymenty.  Dlaczego nie miałyby być one naukowe. Problemy z chemii wynikają z winy nauczycieli, rodziców, ale i oderwania przedmiotu od rzeczywistości. Przejawia się to poprzez pytanie “Po co mi to?” Jak pojawi się to pytanie cytując klasyka “Wiedz, że coś się dzieje” Można powiedzieć, że coś się nie dzieje. Nic ciekawego i użytecznego. 

 

Zobacz posłuchaj jak powinna wyglądać chemia i to od najmłodszych lat. Może twoje dziecko nie zostanie chemikiem. Na Pewno jednak użytkownikiem chemii. 

Moim gościem jest Pani Dorota Piepiórka założycielka Bajecznej Chemii, która od wielu lat pokazuje najmłodszym, że nauka chemii może być ciekawa i przyjemna.

Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy!

BONUS: Zgłaszając swoje przedszkole na Warsztaty Bajecznej Chemii, najpóźniej do końca września 2022 roku, możesz otrzymać zniżkę podając hasło: NA CEL EDUKACJA. 🙂 Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pytania:
00:01:30 Jaką wartość mogą mieć dzieci z uczestnictwa w warsztatach chemicznych. Jak to na nie wpłynie?
00:05:17 Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone są warsztaty Bajecznej Chemii?
00:08:40 Czy z zabawy w warsztatach powinny być wyłączone dzieci posiadające jakieś cechy? Innymi słowy czy warsztaty nie są dla kogoś wskazane?
00:13:34 Jakie typy doświadczenia podczas warsztatów są najlepiej odbierane przez dzieci? Dlaczego tak się dzieje?
00:20:01 Organizujesz warsztaty z eksperymentami dla szkół, przedszkoli. Czy szkoły często sięgają po twoje usługi?
00:31:06  Co poradziłabyś rodzicom których dzieci mają trudności z chemią. Jak zainteresować dzieci chemią? Jak pomóc dzieciom mającym problem z chemią?
00:57:39 Skąd twoja pasja do chemii? Dlaczego robisz to co robisz?

Kilka słów o moim rozmówcy

W przygotowaniu. Pojawi się  😉 

Bądź na bieżąco z moimi najnowszymi odcinkami

Zostawiając swój adres e-mal nie tylko będziesz informowany o nowych odcinkach, ale i zyskujesz możliwość decyzji o tematach kolejnych. Każdy nowy subskrybent otrzymuje ode mnie zestaw darmowych materiałów przygotowanych przez moich gości.

.

Zacznij słuchać już dziś!

Rozwijaj się jako rodzic. Dołącz do grupy rodziców którym zalerzy 😉

Zapraszam do kontaktu

piotr.bacal84@gmail.com